Filtre Kahve

Orta kalınlıkla çekilmiş kahvenin bir genellikle bir kağıt filtre yardımıyla filtre edilerek demlenmiş kahve çeşididir.

Filtre kahve çekirdekleri, orta derecede kavrulmuş olmalıdır.

Filtre olarak ise kağıt, metal, bez ve plastik filtreler kullanılabilir. Kahveseverlerin en çok tercih ettikleri filtre çeşidi kağıt filtredir. Kağıt filtre, kahvenin telvesini çok büyük oranda tutar ve içeceğiniz kahveye geçirmez.

Filtre kahve hazırlamak için filtre kahve makinası gerekir. Bu makina, soğuk suyu ısıtarak azar azar filtrenin içinde duran kahvenin üzerine boşaltır. Kahvenin aroması, filtre kağıdını geçerek, servis edeceğiniz cam hazneye dolar.

Filtre kahve sütsüz ya da sütlü içilebilir. Ancak kahve meraklıları, filtre kahvenin aromasının tadını ve kokusunu en iyi şekilde almak için sütsüz içmeyi tavsiye ederler.

Filtre kahve makinaları, kahveyi sıcak tutmak için alttan ısıtmalı, termostatlı bir sistem içerirler. Kahveyi defalarca soğutup ısıtmak, kahvenin tadından biraz kaybettirmektedir. O yüzden filtre kahve, filtreleme işlemi bittikten hemen sonra taze olarak içilmelidir.

Önceki yazıyı okuyun:
Americano – Caffé Americano

Amerika, Espresso ile geç tanışmıştır ve Amerikalılar için sert gelmiştir. Americano, Espresso’nun sıcak su ile karıştırılmış halidir. Americano ismini Espresso’ya laf söyletmemek için...

Kapat