Hazır Kahve – Nescafe

Nescafe, Nestle firması tarafından hazırlanan, içine sıcak su eklenerek içilen, dünyanın ilk hazır kahvesidir.

1930 yılında üretim çalışmalarına başlanan hazır kahve, Nescafe tarafından 7 yıl süren çalışmaların ardından bulunmuş ve 1938 yılında piyasaya sürülmüştür. “Nescafe” ismi, “Nestle” ve “Cafe”nin birleşiminden gelmektedir. Türkiye’de ve tüm dünyada oldukça popüler olan Nescafe’nin her saniyede 4000 fincan civarında tüketildiği tahmin edilmektedir

Hazır kahve üretilmesinde problem, suda tam çözünebilen kahve üretmektir. Nescafe’nin geliştirdiği metotla, önce kahvenin içindeki su buharlaştırılır ve elde kalan tortu bazı işlemlerle kurutularak suda tam çözünebilen kahve oluşturulur.

Hazır kahve sektörünün şu anki lideri Nescafe’nin en son olarak piyasaya çıkardığı; süt, krema ve şekeri de kahveyle beraber sunan “hepsi bir arada” pratik çözümleri Nescafe severlerin beğenisini kazanmıştır.

Ülkemizde Türk kahvesinden sonra, kahve denince akla ilk gelen şey Nescafe’dir. Türk kahvesinde olduğu gibi cezveye veya diğer kahveler gibi makineye ihtiyaç duymadan; çok çabuk bir şekilde hazırlanan ve lezzetli olan Nescafe pek çok kişi tarafından beğeniyle tüketilmektedir.

Önceki yazıyı okuyun:
Filtre Kahve

Orta kalınlıkla çekilmiş kahvenin bir genellikle bir kağıt filtre yardımıyla filtre edilerek demlenmiş kahve çeşididir. Filtre kahve çekirdekleri, orta derecede...

Kapat