Espresso

Espresso, Türk Kahvesi kadar olmasa da ince çekilmiş ve koyu kavrulmuş bir kahvedir. İtalya’ya özgü bir kahve çeşididir ve Espresso Kahve Makinesinde hazırlanır. Kısaca, Espresso Makinesinin kahve haznesinden basınçlı suyun geçirilmesi ile hazırlanır.

Espresso Kahve Makinası, su haznesi, ısıtıcısı, pompa ve kahve bölümünden oluşur.

Yarı otomatik Espresso  Kahve Makinesinin içinde  kahvenin hazırlanışı şu şekildedir. Espresso Kahve Makinasının su haznesine taze içme suyu konulur ve kahve haznesinin ısınması beklenir. Espresso fincanı (Türk Kahvesi fincanına benzer ama biraz daha kalın kenarlıdır) su yada buhar ile ısıtılır. Kahve haznesine Espresso kahve konulur ve biraz sıkıştırılır. Kullanılan kahve 7 gramdır. Basınçlı su kahvenin içinden geçip Espresso fincanına dolar. Espresso Kahve Makinesinde uygun kıvamda çekilmiş kahve kullanılması önemlidir. Koyu renkli kahvenin rengi yavaş yavaş açılır. Normal ölçüye “solo”, çift ölçüye “doppio” adı verilir.

Espresso sade olarak içilir ve günümüzde birçok farklı kahve hazırlama şekline temel teşkil eder.

Önceki yazıyı okuyun:
Mırra

Mırra, birden çok defa demlenerek yapılan Araplara özgü bir acı kahve çeşididir. İsmi de zaten Arapça’da “acı” demektir. Sert olmasından dolayı küçük...

Kapat