Kahve Falı

Kahvenizi afiyetle yudumlayıp bitirdikten sonra bu, kahve keyfiniz sona ermiş demek değildir. Türk kahvesi size aşk, başarı, para, koca vs vaat edebilir! “Nerede?” diye sormayın! Hepsi o küçük fincanın içinde!

Dikkat edilirse çoğunlukla bayanların kahve falıyla ilgilendikleri görülür, en azından biz hiç fincanını tabağına kapatıp hooop! “neyse halim çıksın falim” diye çalkalayan bir beyefendi görmedik. Erkekler Sayısal Loto oynamayı daha rasyonel olarak görebilirler ama çok geç kalmış olabilirler de! Çünkü hanımefendi çoktan fincanın içinde beliren güvercinin kanadına yazılı altı rakamdan bir kupon yapıp cüzdanına koymuş olabilir!

Anlaşıldığı üzere bizler kahve falı bakımında ve falın yorumlanmasında birer uzman kesinlikle değiliz. Ama ister eğlence amaçlı ister ciddi yorumların yapıldığı kahve falının belirli usulleri olduğunu biliyoruz. En azından çocukluktan beri annelerimizin yanında edindiğimiz yabana atılmayacak bir birikimimiz var!

Kahve Falı Nasıl Bakılır?

Kahve falı bakabilmek için Türk Kahvesinin şekerli olmasına dikkat edilmelidir. Telvenin az ya da çok olması mühim bir konudur, çünkü istenilen şekil çıkmayıp telve düz olarak kalabilir. Kahve fincanından Türk Kahvesini içerken aynı yeri kullanmaya dikkat etmek gerekir, böylece Kahve Falına daha sağlıklı bakabilirsiniz. Çok ıslak veya çok kuru telve ile şekil oluşmaz. Tabağı, niyet tuttuktan sonra fincanı ağzına kapatarak çevirmelisiniz. Sonra Türk Kahvesinin soğuması beklenir. Yüzük ile fincan daha hızlı soğur. Fincan açıldığında Kahve Falına bakmak için telvenin fazla kısmı tabağa akıtılır.

Kahve falına bakarken telvenin rengi önemlidir. Koyu renk falın çıkmayacağı anlamına gelir. Kahve falında telvenin rengi açık ise dileğiniz gerçekleşir. Renk ortada ise falınızın çıkması zaman alacak demektir. Kahve falıbakılırken kulpun olduğu yerden bakmaya başlanır ve saat yönünde dönülerek bakılır. Fincanın üst kısmı kısa vadede gerçekleşecekler anlamına gelirken alt kısmı da uzun sürede olacak olayları göstermektedir. Tabak da kahve falı bakarken önemlidir. Fincanın içerisinden kahve falı bakmayı bitirdikten sonra tabağın içindeki telve fincana geri boşaltılır. Tabağa da aynı fincana bakıldığı gibi fal bakılır. Tabaktaki fal fincanı doğrulamak için yapılır. Eğer uyuşmazlık varsa, görünenler ya çok uzun sürede gerçekleşecektir ya da gerçekleşmeyecektir.

Fincanı kahve falına baktıktan sonra kapatmamaya özen gösterin. Kahve Falı bakarken, çıkan şekillerin benzetmeleri çok hızlı, yorumlar çok dikkatli yapılmalıdır. Genelde yürekler kabarmış, uzun yollar belirmiş, talih kuşları üzerimize konmuş, yüklü deve kervanları yola koyulmuş, atlar, üzerindeki müstakbel koca adaylarıyla şaha kalkmıştır.

Yapılan yorumlar heyecanla dinlendikten sonra; Amaaan Ablacım! “fala inanma falsız da kalma” sözünün sarf edilmesi adettendir!

Önceki yazıyı okuyun:
Kahvenin Zararları

Kahve bilinen faydaları yanında, bağımlılık yaptığı kanıtlanan ve belli zararları da olan bir içecektir. O halde kahvenin bazı kişiler tarafından...

Kapat