Kahve Nedir?

Kahve, literatürde Coffea olarak geçen kahve bitkisinin, kiraza benzeyen parlak kırmızı meyvelerinden elde edilir. Kahve meyvesinin içindeki çekirdeklerin kavrulup öğütülmesi ile de hepimizin bildiği kahve meydana gelir. Bildiğimiz kahve çekirdeklerinin tam anlamıyla oluşabilmesi için kahve bitkisinin beş yıl civarında olgunlaşması gerekir. Olgunlaşmış bir kahve bitkisinin bütün meyveleri toplandığında en çok yarım kilo kavrulmuşkahve elde edilmektedir. Olgunlaşmış kahve meyvesinin 14 gün içinde toplanması gerekir, aksi taktirde meyveler bozulmaya başlar.

30 yıl civarında meyve verebilen kahve bitkisinin dökülmeyen, koyu renkli ve sivri yaprakları vardır. Kahve bitkisi budanmadığı zaman bir ağaç gibidir ve 10 metreye kadar erişebilir. Bol yağışlı, ortalama sıcaklığın 20 santigrat derece olduğu tropik iklim kuşağında yetiştirilir. Kahve, soğuğu sevmeyen, hatta anlık sıcaklık değişmesinin bile zarar verdiği bir bitkidir. Yetiştirilen kahve volkanik dağ yakınlarındaysa kül kokulu, meyve bahçelerine yakınsa aromatik bir tada sahip olur.

Önceki yazıyı okuyun:
Kafein Nedir?

Kafein, kahve ve çayda bulunan bir maddedir. Kafeinin acı bir tadı vardır. Çokça tüketilen Cola’lı içeceklere de eklenir. Kafein, sinir hücreleri arasındaki transferi güçlendirerek...

Kapat